Annual Senior Scholar Athlete Awards Banquet

TUESDAY, MAY 11, 2021 – 7:00 PM – Olive Baptist Church

WATCH IT LIVE HERE

Each year, Pensacola Sports brings together the top senior student-athletes in each sport from Escambia and Santa Rosa County schools for a scholarship recognition program.  Join us again as we celebrate a new class of seniors at the Annual Senior Scholar Athlete Awards Banquet.

Presentation of Awards:

Kessler Foundation Scholarship

Pensacola State College Scholarships

Student-Athlete Awards

Team Superstar -MultiSport Scholarship Award

Schools in both Escambia and Santa Rosa nominate their senior athletes for each sport and submit the paperwork to Pensacola Sports.  A selection committee made of educators, community leaders, and Pensacola Sports board members reviews the anonymous applications and select the best person’s credentials for each sport.  Those are the individual sport winners.  Then they select the overall male and female winners from the individual sport winners.

For more information on the Sr. Scholar Athlete Banquet, how to get involved, or to support next year’s event, contact Amy Marquez at Pensacola Sports at 850-434-2800 or amarquez@pensacolasports.org.

 


2021 SENIOR SCHOLAR AWARD WINNERS

 
Overall Female: Jane “Merrill” Dickerson, Washington High School
Overall Male: Jordan McCants, Pensacola Catholic High School
Awarded each with a $4,000 scholarship
 
Dr. Alec Kessler Memorial Scholarship
Riley Poggi, Pace High School
Tailor Ernst, Navarre High School
Levi Cherek, Pensacola High School
Timothy Burman, Navarre High School
Prosser Crow, Tate High School
Kessler Memorial awarded each of these with a $500 scholarship.
 
UWF Scholarship
Jillian Thornton, Jay High School
University of West Florida awarded this student with a $1,500 scholarship.
 
Multi-Sport Award by Team Super Star
Landry Cato, Jay High School
Chance Outten, Escambia High School.
Team Super Star awarded these two individuals each with a $500 scholarship.
 

Additionally, Pensacola State College awarded 24 individual sport winners with a one-year renewable scholarship scholarship.

The individual sport winners are:

Baseball: Hunter Pierson, Escambia
Girls Basketball: Kinsey King, Catholic
Boys Basketball: Trenton Moye, Central
Cheerleading: Ashyln NeSmith, Tate
Boys Cross Country: Chris Bissell, West Florida
Girls Cross Country: Mira Helms, Gulf Breeze
Football: Brennan Smith, Escambia
Girls Golf: Meredith McGhee, Northview
Boys Golf: Maxwell Page, Catholic
Girls Lacrosse: Lauren Thompson, Gulf Breeze
Boys Lacrosse: Joseph Snider, Gulf Breeze
Girls Soccer: Kendall Blackmon, Tate
Boys Soccer: Jackson Hamrick, Catholic
Softball: Kariana Williams, Escambia
Girls Swimming: Paige Connors, West Florida
Boys Swimming: Jake Rowell, Pace
Girls Tennis: Adele Dorion, Pensacola
Boys Tennis: Kyle Kizilbash, Pensacola
Girls Track: De’Aundra Johnson, Pine Forest
Boys Track: Abe Pasion, West Floirda
Volleyball: Willow Sinkus-Blackburn
Girls Weightlifting: Kaitlyn, Fretwell, Jay
Boys Weightlifting: Kevin Vannice, Tate
Wrestling: Brody Andrew, Pace

Congratulations to all of our winners!